BluePink BluePink
XHost
Gazduire site-uri web nelimitata ca spatiu si trafic lunar la doar 15 eur / an. Inregistrare domenii .ro .com .net .org .info .biz .com.ro .org.ro la preturi preferentiale. Pentru oferta detaliata accesati site-ul BluePink

Descrierea unității de învățământ:
    In anul scolar 2012-2013, in cadrul şcolii functioneaza o clasă pregatitoare. Pentru anul scolar 2013-2014 au fost propuse, in urma recenzarii copiilor, clasa pregătitoare va funcţiona la simultan împreună cu clasele I şi a III-a:

•  -sala de clasă este amenajată special .
  •  -exista grup sanitar interior in apropierea salilor de clasa.
  •  -Pe data de 3 aprilie se organizeaza "Ziua portilor deschise" pentru parintii copiilor care urmeaza sa se inscrie la clasa pregatitoare.

Metodologii și calendarul înscrierii:
Proiecte de acte normative Informații pentru părinți:Informatii pentru parinti oferite de catre Ministerul Educatiei NationaleInformatii pentru parinti oferite de Inspectoratul Scolar Judetean Buzau

CINE SE POATE ÎNSCRIE ÎN CLASA PREGĂTITOARE?

• • Copiii care împlinesc vârsta de 6 ani până la 31 august 2013, inclusiv.
  • • La solicitarea părinților, copiii care împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2013, inclusiv, dacă evaluarea dezvoltării psihosomatice atestă pregătirea pentru parcurgerea cu succes a clasei pregătitoare.
  • CINE INTRĂ DIRECT ÎN CLASA I ?
  • • Copiii care împlinesc vârsta de 7 ani până la data de 31 august 2013, inclusiv, pot fi înscriși, la cerere, în clasa I, chiar dacă nu au parcurs, anterior, clasa pregătitoare.
  • • La solicitarea părinților, copiii care împlinesc vârsta de 7 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2013, inclusiv, dacă evaluarea dezvoltării psihosomatice atestă pregătirea pentru parcurgerea cu succes a clasei I..
  • • Orice altă situație va fi rezolvată de către inspectoratele școlare, în interesul educațional al elevului și în conformitate cu cadrul legal..
  • • Aceste prevederi se aplică pentru anul școlar 2013-2014.

LA CE UNITATE DE ÎNVĂȚĂMÂNT POT SĂ ÎNSCRIU COPILUL?

• • Părintele poate opta:
a. pentru înscrierea la școala de circumscripție – în această situație, copilul este automat înscris.
b. pentru o unitate de învățământ, alta decât școala de circumscripție – în această situație, copilul este înscris în limita locurilor libere și, dacă este cazul, pe baza criteriilor generale și specifice de departajare.
  • • părintele poate solicita ca locul la școala de circumscripție să fie rezervat pentru eventualitatea în care copilul nu este înscris la unitatea de învățământ pentru care părintele a făcut opțiunea.
       UNDE VOR AVEA LOC ÎNSCRIERILE?

• • La unitatea de învățământ la care părintele dorește înscrierea copilului.
  • • Cererile-tip de înscriere pot fi completate și validate direct la unitatea de învățământ la care părintele dorește înscrierea copilului.
  • • Cererile-tip de înscriere pot fi completate și online, pe un formular disponibil la adresa www.edu.ro, accesând căsuța de pe prima pagină, intitulată Înscriere în învățământul primar. Formularul va fi disponibil online din data de 2 aprilie.
  • • În cazul completării online, părintele va trebui să meargă la unitatea de învățământ la care dorește înscrierea copilului, pentru validarea cererii.
  • CARE SUNT ACTELE NECESARE ÎNSCRIERII?
  • • Cerere-tip de înscriere
  • • Copii după actul de identitate al părintelui/tutorelui legal
  • • Certificatul de naștere al copilului
  • • Documentul care atestă dezvoltarea psihosomatică corespunzătoare pentru parcurgerea clasei pregătitoare / clasei I (acolo unde este cazul).
  • • Alte documente care să ateste îndeplinirea criteriilor generale și/sau specifice (acolo unde este cazul).

Scoala Gimnaziala Colti

"Scopul invataturii este evolutia, iar mintile noastre, spre deosebire de trupuri, continua sa creasca toata viata"

M. Adleer